Czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku dochodowego?

Z każdym rokiem rośnie społeczna świadomość faktu, że ochrona środowiska i zasobów energetycznych Ziemi leży po naszej stronie. Naszej – czyli wszystkich, którzy mieszkamy na tej planecie i korzystamy z jej zasobów, a jednocześnie chcemy żyć wygodnie i w warunkach, jakie umożliwia nam cywilizacja. Chcemy mieć światło w nocy, klimatyzację, możliwość korzystania z urządzeń kuchennych, ale też telewizję, internet i inne rozrywki, które zapewnia nam rozwój świata. A do większości z nich niezbędny jest prąd.

Większość produkowanej na świecie energii elektrycznej pochodzi z paliw kopalnych – gazu, ropy, węgla. Jednak coraz więcej prądu produkowanego jest ze źródeł odnawialnych – słońca czy wiatru. I to właśnie my, każdy z użytkowników energii elektrycznej, może – przy spełnieniu kilku warunków – przyczynić się do wytwarzania zielonego, czystego prądu. Na naszych domach, dachach, możemy zainstalować panele fotowoltaiczne, które sprawią, że nie tylko przyczynimy się do produkcji czystej energii, ale i zaoszczędzimy na rachunkach za prąd!

Korzyści finansowe płynące z fotowoltaiki

Prosumenci to producenci i konsumenci energii, którzy za pomocą własnych instalacji fotowoltaicznych zaspokajają swoje potrzeby energetyczne, a nadwyżkę odsprzedają do sieci energetycznej. Tak wyprodukowana energia jest tania i ekologiczna. Ale spadek wielkości rachunków za prąd to tylko jeden ze sposobów, w jaki można skorzystać na tym zielonym źródle energii.

Polska, jak wiele innych krajów, wkroczyła na drogę, która doprowadzi do zmniejszenia udziału użycia paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej. Zachęca więc podatników do instalowania fotowoltaiki, która jest jednym z najlepszych sposobów na produkcję prądu z odnawialnych źródeł. Istnieje kilka sposobów na zwrot części kosztów paneli słonecznych, a najpopularniejszą z nich jest ulga termomodernizacyjna. 

Ulga termomodernizacyjna – na co i dla kogo?

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podatku inwestycji i działań, które przekładają się na ograniczenie zużycia energii w gospodarstwie domowym. Ocieplenie domu, przyłączenie go do sieci gazowej lub ciepłowniczej, nowa instalacja ogrzewania lub ciepłej wody to tylko niektóre z przykładów działań, na które można uzyskać ulgę. Bardzo ważnym w kontekście energetycznym jest również fotowoltaika i instalacja zielonej energii słonecznej, którą można wykonać w swoim domu i odliczyć ją od podatku. 

Ulga termomodernizacyjna może wynieść nawet 53 tysiące złotych odliczanych od dochodu. Modernizacja musi zostać rozpoczęta w roku, w którym ulga odliczana jest od podatku, jednak nie musi skończyć się w tym czasie – na dokończenie inwestycji podatnik ma aż trzy lata, a na odliczenia od podatku aż sześć! Ważne tylko, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych brutto. 

Odliczenie przysługuje na istniejące budynki (nie w trakcie budowy) i mogą z niej skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych – jednorodzinnych, kilkurodzinnych szeregowych lub dwurodzinnych.

Rozliczana jest w postaci załącznika PIT/O, dołączanego do właściwego zeznania podatkowego na podstawie rachunków brutto.

Czego nie można odliczyć?

Na fotowoltaikę można uzyskać również dotacje – najpopularniejsze dofinansowanie pochodzi z programu “Mój prąd”, który oferuje bezzwrotną refundację części inwestycji. Należy pamiętać, że jest to element nakładów, którego nie można odpisać od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.  

Udostępnij ten artykuł:

Przeczytaj również

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Kiedy zdecydowaliśmy się na instalację fotowoltaiczną, która ma pomóc w zmniejszeniu comiesięcznych rachunków i promować zieloną energię, trzeba wybrać konkretne panele, które chcemy zamontować
Fotowoltaika

Moc fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego – jak ją wybrać?

Dzięki fotowoltaice, czyli wytwarzaniu prądu z promieni słonecznych za pomocą specjalnej instalacji, której głównym elementem są panele słoneczne, możemy nie tylko zaoszczędzić pieniądze za
Fotowoltaika

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2022 roku

Ilość paliw kopalnych stale się zmniejsza, zatem coraz bardziej należy przestawiać swoją gospodarkę na źródła energii pochodzące ze słońca czy wiatru.
Fotowoltaika

Kontakt

Skorzystaj z jednego z numerów telefonu lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie