Fotowoltaika w 2022 r. – nowe przepisy dla Prosumentów

Od 1 kwietnia 2022 roku wchodzą w życie nowe zasady rozliczania fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Podczas, gdy dotychczasowi prosumenci (prosument to producent i konsument energii ze źródeł odnawialnych, czyli wytwarzający i zużywający energię elektryczną), zachowają dotychczasowe opusty i przywileje, to ci, którzy zdecydują się na zainstalowanie fotowoltaiki po 31 marca 2022 roku, będą rozliczani na podstawie nowych regulacji.

Zasady obowiązujące do 31 marca 2022 r.

Dotychczasowe zasady dla prosumentów indywidualnych są proste. „Net-metering” to rozliczenie barterowe, w którym prosument wprowadza nadwyżkę energii, wyprodukowaną dzięki panelom fotowoltaicznym, do sieci. Kiedy fotowolatika nie działa – na przykład w nocy – gospodarstwo domowe może odebrać nadwyżkę z sieci energetycznej. W tym rozliczeniu 1kW ma zawsze taką samą wartość, niezależnie od czasu, w którym jest oddawana lub pobierana z ogólnej sieci, a opłatą jest 20% (lub 30%, w zależności od wielkości instalacji) wytworzonej przez prosumenta energii, która przechodzi na własność zakładu energetycznego. 

Zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki

Nowi prosumenci, w przeciwieństwie do dotychczasowych, będą sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, a jeśli będą potrzebowali odkupić energię od dostawców, będą płacili za nią tak, jak wszyscy inni odbiorcy. Zasada ta nazywana jest „net-billingiem”. Polegać będzie na tym, że każdy prosument dostanie konto w zakładzie energetycznym. Konto to będzie mogło być zasilane poprzez odsprzedaż nadwyżek energii za cenę minimalną, która będzie wyliczona w oparciu o cenę rynkową średniomiesięcznych cen godzinowych.

A co w momencie, kiedy nie produkujemy energii? Wtedy będzie można odebrać prąd od zakładu energetycznego, według wartości energii, którą wcześniej oddaliśmy w depozyt do sieci. Na koncie prosumenckim następuje rozliczenie, które wyliczane jest na podstawie taryfy detalicznej. Dodatkowo naliczana jest pełna kwota opłaty dystrybucyjnej od energii pobranej z sieci. Warto zaznaczyć, że do sumy opłaty nie wchodzi opłata od odnawialnych źródeł energii ani opłata kogeneracyjna.

Wady i zalety systemu „net-billingowego”

Zmiany w systemie rozliczania zielonej energii, produkowanej przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne, nie oznacza jednak, że fotowoltaika przestanie być opłacalna. Ponoszone na nią koszty nadal są niższe niż zysk z produkcji własnej energii z paneli słonecznych i warto zainteresować się tym sposobem wytwarzania energii. Zakładany zwrot z inwestycji wyniesie około 12-14 lat – przy około 7-10 w systemie „net-meteringowym”. 

Na „net-billingowym” sposobie rozliczania produkcji energii z fotowoltaiki, prosument będzie mógł zarobić pieniądze – dzięki możliwości wypłacenia miesięcznie do 20% wartości przesłanej do zakładu energetycznego energii, jednak nie zawsze może się to opłacać. Trzeba uważać i dokładnie przeliczać ilość zużywanej i produkowanej energii!

Właściwe wykorzystanie fotowoltaiki w gospodarstwach domowych, przez umieszczenie paneli słonecznych w odpowiednich miejscach i wysoką autokomsumpcja wytwarzanej energii, może sprawić, że nadal prosumenci będą wychodzić na plus w rozliczeniach z zakładami energetycznymi.

Do kwietnia i po kwietniu 2022

Nie da się ukryć, że dotychczasowy sposób rozliczenia przesyłu energii, produkowanej przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne, jest bardziej korzystny dla prosumentów. Do 31 marca 2022 r. można jeszcze skorzystać z rozliczeń na starych zasadach. Firmy fotowoltaiczne, takie jak EnergiaDom, które zamontują i zainstalują dla swoich klientów instalacje słoneczne przed 1 kwietnia i zgłoszą to do zakładu energetycznego do ostatniego dnia marca, umożliwią swoim klientom rozliczanie według systemu „net-meteringowego”.

System „net-meteringowy” dla dotychczasowych prosumentów i gospodarstw domowych, które do końca marca zgłoszą się do zakładu energetycznego, będzie funkcjonował przez następne 15 lat, a później zmieni się na taki, który będzie obowiązywał w 2037 roku. Jeśli jednak prosumenci, którzy rozliczają się na podstawie tego systemu, będą chcieli przejść na system „net-billingowy”, mogą zrobić to w każdej chwili – jednak bez możliwości powrotu do poprzedniego systemu.

Udostępnij ten artykuł:

Przeczytaj również

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Kiedy zdecydowaliśmy się na instalację fotowoltaiczną, która ma pomóc w zmniejszeniu comiesięcznych rachunków i promować zieloną energię, trzeba wybrać konkretne panele, które chcemy zamontować
Fotowoltaika

Moc fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego – jak ją wybrać?

Dzięki fotowoltaice, czyli wytwarzaniu prądu z promieni słonecznych za pomocą specjalnej instalacji, której głównym elementem są panele słoneczne, możemy nie tylko zaoszczędzić pieniądze za
Fotowoltaika

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2022 roku

Ilość paliw kopalnych stale się zmniejsza, zatem coraz bardziej należy przestawiać swoją gospodarkę na źródła energii pochodzące ze słońca czy wiatru.
Fotowoltaika

Kontakt

Skorzystaj z jednego z numerów telefonu lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie