Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2022 roku

Zielona energia, pochodząca z odnawialnych źródeł, to przyszłość produkcji prądu. Ilość paliw kopalnych stale się zmniejsza, zatem coraz bardziej należy przestawiać swoją gospodarkę na źródła energii pochodzące ze słońca czy wiatru.

Podczas gdy elektrownie wiatrowe to wielkie nakłady i nie są dostępne dla przeciętnego użytkownika, przydomowe elektrownie słoneczne, zwane instalacją fotowoltaiczną, to opcja dostępna dla wielu z nas.

Panele słoneczne, dzięki którym uzyskujemy energię ze słońca, można zamontować na większości domów, które mają usytuowanie nie północne, a produkcja czystej energii to korzyść nie tylko dla środowiska, ale i naszych portfeli, co jest szczególnie istotne w dobie podwyżek prądu.

Jednak koszt zakupu i instalacji paneli słonecznych i całej infrastruktury, która im towarzyszy, nie należy do najmniejszych. Dlatego warto zastanowić się nad współfinansowaniem inwestycji, dostępnemu dzięki dotacjom państwowym i samorządowym.

Program “Mój prąd”

Rządowy program “Mój prąd – program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych” to inicjatywa, mająca na celu rozwój energetyki prosumenckiej i przyczynienie się do tego, by Polska była na dobrej drodze w spełnianiu zobowiązań w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej.

“Mój prąd” skierowany jest do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby i potrzeby swojego gospodarstwa domowego. Muszą one również mieć zawartą umowę z zakładem energetycznym, w której uregulowane będą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej, wytworzonej dzięki instalacji fotowoltaicznej. Dotację można uzyskać na wykonane i podłączone do sieci elektroenergetycznej instalacje fotowoltaiczne oraz zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych (o mocy 2-10 kW) dla istniejących budynków mieszkalnych. W 2022 roku dotację można również przeznaczyć na inteligentne systemy zarządzania energią w domu, ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny energii elektrycznej.

Co ważne, nie można uzyskać dotacji na zwiększenie mocy instalacji fotowoltaicznej która już jest zamontowana. Wysokość dotacji na panele słoneczne to maksymalnie 3 tysiące złotych. Jeśli chodzi o magazyny energii, systemy zarządzania i ładowarki, kwota ma być większa. Szczegóły i start naboru w programie “Mój prąd” na 2022 rok Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało na pierwszy kwartał tego roku.

Program “Czyste powietrze”

Program “Czyste powietrze” przeznaczony jest dla osób fizycznych, właścicieli lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych – jednorodzinnych, kilkurodzinnych szeregowych lub dwurodzinnych, które przeprowadzą modernizację cieplną swoich domów. Demontaż starych i szkodliwych dla środowiska systemów grzewczych może być powiązany z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. Mikroinstalacja fotowoltaiczna jest jednym z systemów, które pomagają w ogrzewaniu domów zieloną energią i niwelują szkodliwe spaliny.   

Dotacja z programu “Czyste powietrze” wynosić może nawet ponad 30 tysięcy złotych.

Programy regionalne

Odnawialne źródła energii są również przedmiotem troski lokalnych władz. Zagrożenie smogiem, szczególnie widoczne w miesiącach jesienno-zimowych sprawia, że coraz więcej środków, będących w dyspozycji Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska, przeznaczana jest na realizację inwestycji w fotowoltaikę.

Lokalne programy dofinansowań dostępne są w wielu miejscach kraju i dotyczą zarówno bezzwrotnych dotacji, jak i również niskooprocentowanych i łatwo dostępnych pożyczek.

Dowiedz się więcej!

Warto dokładnie przeanalizować wszystkie opcje, jakie są dostępne na rynku i wykorzystać dotacje i zniżki, jakie mogą przysługiwać nam na instalację fotowoltaiczną. Wyszukiwarki dotacji, takie jak ekodotacje.ios.edu.pl czy doradztwo-energetyczne.gov.pl to zawsze aktualne źródło wiedzy na temat prowadzonych i zaplanowanych programów związanych z dofinansowaniami instalacji fotowoltaicznych. Na pewno też firma, do której zgłosimy się, by zaplanować naszą mikroinstalację, będzie miała bieżące i pełne informacje na temat tego, jak pomóc klientom w uzyskaniu optymalnej formy dofinansowania.

Inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja w nasze zdrowie, zdrowie planety i przyszłych pokoleń. To również spore oszczędności w portfelu, co przy stale rosnących cenach energii, ma niebagatelne znaczenie. Po co zatem czekać, skoro już dziś można wykorzystać dotacje i zrewolucjonizować swoją część planety na zielono, a przy okazji zaoszczędzić.

Udostępnij ten artykuł:

Przeczytaj również

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Kiedy zdecydowaliśmy się na instalację fotowoltaiczną, która ma pomóc w zmniejszeniu comiesięcznych rachunków i promować zieloną energię, trzeba wybrać konkretne panele, które chcemy zamontować
Fotowoltaika

Moc fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego – jak ją wybrać?

Dzięki fotowoltaice, czyli wytwarzaniu prądu z promieni słonecznych za pomocą specjalnej instalacji, której głównym elementem są panele słoneczne, możemy nie tylko zaoszczędzić pieniądze za
Fotowoltaika

Czy fotowoltaika dla domu się opłaca?

Stosunkowo duże nakłady, jakie trzeba ponieść przy zakładaniu instalacji fotowoltaicznych, to coś, co odstrasza niejednego potencjalnego prosumenta.
Fotowoltaika

Kontakt

Skorzystaj z jednego z numerów telefonu lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie